خطبه حضرت فاطمه منشور جاوید تشیع

برای آشنایی با آنچه در صدر اسلام پس از رسول الله صلی الله علیه و آله شکل گرفت و دستیابی به حقیقت امور جاری آن زمان، منابع فراوانی ما را یاری می دهد.
گرچه فاصله ی زمانی، بس دراز است و اکثریت مسلمانان در یک سو قرار دارند و اقلیتی در سوی دیگر که داوری را دشوار می سازد. ولی با توجه به منابع گویا و نقل های استوار جای هیچ گونه تردیدی برای منصفان آگاه، باقی نمی ماند.
در اینجا ما به یکی از همان متن های رسا و گویا و نقل های استوار که همچنان در صفحات تاریخ می درخشد و با جامعیّتی کم نظیر همه ی حقایق را به بهترین شکل توضیح داده است می پردازیم.
سخنرانی حضرت زهرا علیهاالسلام و تحلیل گویای آن معصومه ی پاک و نگاه آگاهانه و عمیق سرور زنان جهان، سندی است که بی پرده آنچه را که در آن زمان های دور اتفاق افتاده، بازگو می کند و هر انسان منصف و مسلمان صادقی را به داوری فرامی خواند.
حضرت زهرا علیهاالسلام تنها از گرفتن فدک و غصب حق خویش سخن نمی گوید بل با صراحت از واپس گرایی مسلمانان و پاگرفتن انحراف در میانشان پرده برمی دارد.
حضرت زهرا علیه السلام گرچه روی سخنش با ابوبکر و مسلمانان حاضر در مسجد
[ صفحه ۱۵۶]
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود و از ستمی که بر او رفته و حقی که از او پایمال شده، شکوه می کرد ولی آن گونه که خواهید خواند مسأله ی خلافت و ولایت را با صراحت هر چه تمام تر مطرح ساخت و انحراف از امیر مومنان علی علیه السلام را گناهی سنگین برشمرد و جدایی از کتاب خدا و بی اعتنایی به دستور پیامبر را بازگشت از اسلام و برگشت به جاهلیت دانست.
با ما همراه شوید و پای سخن بی پرده ی این پرده نشین دلسوخته بنشینید.
دل به سخن حضرت زهرا علیهاالسلام دهید و کلامش را گوش جان بشنوید آنگاه مطمئناً دست از همه می شویید و ندای مظلومیتش را به همه می رسانید.
این شما و این ناله های حضرت زهرا علیهاالسلام.
این شما و این سخنرانی حضرت زهرا علیهاالسلام در مسجد مدینه.
این شما و این کلمات حضرت زهرا علیهاالسلام در جمع مهاجران و انصار.
این شما و این تحلیل حضرت صدیقه ی کبری علیهاالسلام پیرامون حوادث آن زمان.
خطبه ی حضرت زهرا علیهاالسلام در طول تاریخ سینه به سینه حفظ شده است و کتابهای بسیاری نیز این متن رسا و این تحلیل جامع را بی پروا نوشته اند.
این خطبه از آن جهت که دربردارنده ی احتجاجی بلیغ است به کتاب «احتجاج» راه پیدا کرده است. و از آن رو که در حوادث پس از رحلت رسول قرار دارد و طعن بلندی بر دست اندرکاران آن روز به حساب می آید به بحث مطاعن مرتبط گردیده و در «بحارالأنوار» جلد بیست و نه مشاهده می شود. و از آن سو که از سخنرانی های با بلاغت زنان اسلام محسوب می شود کتاب «بلاغات النساء» از آن یاد کرده است. و چون بخشی از فلسفه ی احکام و تعالیم اسلام را بازگو کرده است در کتاب «علل الشرایع» آمده است. و از آن جهت که به بحثهای تاریخی پرداخته است کتاب «السقیفه و فدک» آن را به تفصیل آورده است. و ابن ابی الحدید در «شرح نهج البلاغه» به طور مبسوط بدان پرداخته است و تاریخ «مروج الذهب» بدان اشاره دارد و باز از آن سو که در بحثهای اعتقادی و امام شناسی بزرگترین سخن را با رساترین فریاد زده کتاب «الشافی» مرحوم سیدمرتضی و «تخلیص الشافی» مرحوم شیخ طوسی و کتاب
[ صفحه ۱۵۷]
«دلائل الامامه» طبری به آن می پردازد.
دانشمندان شیعه و سنی این خطبه را نقل کرده اند و پیرامون آن به پژوهش پرداخته اند ما متن عربی این خطبه را با ترجمه ای زنده و گویا همراه با توضیحاتی لازم با اشاره به تفسیر واژه های مشکل آن می آوریم.
یک نگاه به همه ی خطبه و یک توجه به سرتاسر این خروش جاوید راه را بر همه ی راه جویان منصف آشکار می سازد و همه را با حقیقت آنچه در آن سال ها پس از پیامبر گذشته، بی پرده آشنا می کند.
[ صفحه ۱۵۹]
برگرفته از کتاب زخم خورشید:کاوشی در زندگی حضرت زهرا علیه السلام نوشته آقای مهدی حسینیان قمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *