اضافه شدن رکعتی به نماز مغرب

از امام صادق علیه السلام سو ال شد چرا نماز مغرب سه رکعت است و نافله اش چهار رکعت که در سفر و حضر تقصیر در آن نیست ؟
آن حضرت فرمود: خداوند تبارک و تعالی همه نمازها را بر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) به صورت دو رکعتی نازل کرد.
رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) (به امر پروردگار) به همه نمازها به جز مغرب و نماز صبح دو رکعت اضافه نمودند، که در حضر به صورت تمام و در سفر به طور قصر خوانده شود. (۴۰۴)
هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) مشغول اقامه نماز مغرب بودند، حضرت فاطمه علیها السلام بدنیا آمدند. رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) به شکرانه این نعمت (به امر پروردگار) یک رکعت به نماز مغرب اضافه فرمودند. پس چون امام حسن علیه السلام به دنیا آمد، دو رکعت دیگر به عنوان نافله به آن سه رکعت اضافه نمودند و زمانی که امام حسین علیه السلام به دنیا آمد، به نافله مغرب دو رکعت دیگر اضافه فرموده و آن را شکرانه تولد آن حضرت قرار دادند. (۴۰۵)
نماز هدیه به حضرت فاطمه علیها السلام و ائمه معصومین علیه السلام
در روایت آمده است :
آدمی در روز جمعه هشت رکعت نماز بگذارد، یعنی بعد از هر دو رکعت سلام بگوید، چهار رکعت آن را هدیه حضرت رسول (صلی الله علیه وآله ) کند و چهار رکعت دیگر را هدیه به حضرت فاطمه علیها السلام و در روز شنبه چهار رکعت نماز به جای آورد هدیه به حضرت علی علیه السلام گردانه و همچنین هر روز از هفته را چهار رکعت نماز نماید و هدیه به امامی کند به ترتیب آنها تا آنکه روز پنجشنبه چهار رکعت و هدیه به امام جعفر صادق علیه السلام و دوباره در روز جمعه هشت رکعت نماز گذارد و چهار رکعت آن را به حضرت رسول (صلی الله علیه وآله ) و چهار رکعت دیگر آن را هدیه حضرت فاطمه علیها السلام گرداند و در روز شنبه چهار رکعت نماز هدیه امام موسی علیه السلام کند و در طول هفته هر روز چهار رکعت نماز هدیه امامی به تربیت آنها روز پنجشنبه چهار رکعت نماز هدیه امام زمان (عج الله فرجه ) گرداند و ما بین هر دو رکعت از این نمازها این دعا را بخواند:
اللهم انت السلام و منک اسلام و ایک یعود السلام حینا ربنا منک بالسلام اللهم ان هذه الرکعات هدیه منا الی و الیک فلان . فصل علی محمد و آله و بلغه ایاها و اعطنی افصل املی و رجائی فیک و فی رسولک صلواتک علیه و آله و فیه
بار خدایا سلام و از توست سلام و به سوی تو برگردد سلام . ارزانی دار به ما پروردگارا ! از خود به سلام . بار خدایا این رکعت ها هدیه من است به دوستش فلانی (اسم امام را می آوریم ) پس رحمت فرست بر محمد و آلش و برسان و به او این را و بده به من بهترین آرزویم را و امیدم را از خودت و از رسولت . رحمت تو بر او و آلش و از او.
پس هر دعایی که می خواهد بکند به جای کلمه فلان اسم آن امام را بگوید که نماز را هدیه ایشان کرده است .
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *