حضرت فاطمه رکن امیرالمومنین

قال الصادق علیهالسلام: قال جابربن عبداللَّه: سمعت رسولاللَّه صلی اللَّه علیه و آله
[ صفحه ۲۲۵]
یقول لعلی بن ابیطالب علیهالسلام قبل موته بثلاث: سلام علیک یا ابالریحانتین. اوصیک بریحانتی من الدنیا، فعن قلیل ینهد رکناک، واللَّه خلیفتی علیک. فلما قبض رسولاللَّه صلی اللَّه علیه و آله قال علی هذا احد رکنی الذی قال لی رسولاللَّه صلی اللَّه علیه و آله فلما ماتت فاطمه علیهاالسلام قال علی: هذا الرکن الثانی الذی قال رسولاللَّه صلی اللَّه علیه و آله. [۳۸۹] .
حضرت امام صادق علیهالسلام از طریق امام باقر علیهالسلام از جابربن عبداللَّه انصاری نقل میکند که او میگوید شنیدم پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله سه روز پیش از وفاتش به علی علیهالسلام میفرمودند: سلام بر تو ای پدر دو ریحانهی من! من دو فرزندم حسن و حسین علیهمالسلام را به تن سفارش میکنم. به زودی دو رکن اساسی تو دنیا را ترک میکنند، آنگاه خداوند جانشین و خلیفه من است برای تو.
جابر میگوید: چون پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله وفات کردند، امیرالمومنین فرمودند: این یکی از رکنهای من که رسولخدا خبر داده بود و پس از شهادت فاطمه علیهاالسلام نیز گفت: این هم رکن دوم من که رسول گرامی اسلام به آن خبر کرده بودند.
آنچه قابل توجه است، اینکه: فاطمهی زهرا علیهاالسلام در این حدیث شریف، از نظر نقش و حمایت از علی علیهالسلام و ولایت او، در برابر پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله و رکن اساسی او خوانده شده است.
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *