حضرت فاطمه سبب سجده ملائکه بر آدم

ابوسعید خدری می گوید: در خدمت رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) نشسته بودیم که مردی از راه رسید و از حضرت درخواست کرد تا درباره قول خداوند: استکبرت ام کنت من العالین (۲۴۲) توضیح داده و بفرماید اینان چه کسانی هستند که حتی از ملائکه مقربین برتر و والاترند؟
رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) فرمود: منظور از آنان من ، علی فاطمه ، حسن و حسین می باشیم که در سراق عرش ، دو هزار سال پیش از خلقت آدم ، خداوند را تسبح می کردیم ، و ملائکه با تسبح ما تسبیح می کردند. هنگامی که خداوندآدم را آفرید به ملائکه دستور فرمود که بر او سجده کنند، پس ملائکه ماءمور به سجده نشده بودند مگر به خاطر وجود ما. همه فرشتگان به امر خداوند سر اطاعت نهادند مگر ابلیس که نافرمانی کرد و از سجده کردن امتناع ورزید. خداوند متعال به او فرمود: ای ابلیس ! چه چیز تو را بازداشت از اینکه بر آنچه که من با دست قدرت خود آفریدم سجده کنی ؟ آیا استکبار ورزیدی یا از موجودات عالی و برتر بودی ؟ یعنی از این پنج تن که اسامی آنان در سرداق عرش نوشته شده است .
پس رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) فرمودند: ما هستیم آن باب خدایی که از آن در وارد می شوند و هدایت یافتگان به وسیله ما هدایت می گردند. هر کس ما را دوست داشته باشد خداوند او را دوست داشته و به بهشت خود واردش می سازد و هر کس با ما دشمنی کند خداوند او را دشمن داشته و به آتش داخل می کند. دوست ندارد ما را مگر کسی که در دامان پاک و پاکیزه زاده شده باشد. (۲۴۳)
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *