فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها

برترین بانوی جهان
ارزش انسانها مسلماً یکسان نیست، بعضی از مقربترین فرشتگان الهی برترند، و بعضی از درنده ترین حیوانات پائین تر، و آنچه به این انسان ارزش می دهد بر اساس معرفی قرآن و اسلام همان علم و ایمان و تقوی و ملکات فاضله انسانی است.
با توجه به این معیارها بانوی اسلام فاطمه زهرا سلام الله علیها برترین زنان جهان در لسان پیامبر صلی الله علیه و آله معرفی شده است.
در روایات فراوانی که در منابع معروف اهل سنت آمده تصریح شده است که فاطمه زهرا سلام الله علیها افضل زنان جهان بود، آن سخنی است که پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله آنرا به تعبیرات مختلف بیان فرموده است:
۱- در یک جا می فرماید:
ان افضل نساء اهل الجنه خدیجه بنت خویلد و فاطمه بن محمد صلی الله علیه و آله و مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم:
برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و مریم دختر عمران، و آسیه دختر مزاحم است (همسر فرعون).
۲- در حدیث دیگری می خوانیم پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در بیماری وفاتش هنگامی که بیتابی فاطمه را مشاهده کرد، فرمود:
یا فاطمه الاترضین ان تکونی سیده نساء العالمین، و سیده نساء هذه الامه، و سیده نساء المؤمنین؟
ای فاطمه! آیا راضی نیستی که تو برترین بانوی زنان جهان، و بانوی زنان این امت، و بانوی زنان با ایمان باشی؟
در اینجا افضلیت برای فاطمه علیه السلام به صورتی مطلق ذکر شده و نام هیچکس در کنار او مطرح نگردیده است.
۳- در حدیث دیگری نیز از همان حضرت صلی الله علیه و آله این معنی به صورت مطلق آمده است، در آن هنگام که فاطمه بیمار شده بود و پیامبر صلی الله علیه و آله این سخن را به جمعی از اصحاب گفت، آنها پیشنهاد کردند که از بانوی اسلام علیه السلام عیادت کنند.
پیامبر برخاست و با جمعی از یاران به سوی خانه فاطمه علیه السلام آمد، نخست از بیرون خانه صدا زد که دخترم خودت را بپوشان، چون جمعی از یاران به عیادت تو می آیند، و از آنجا لباس دخترش فاطمه علیه السلام کافی نبود عبای خود را از پشت در به او داد!
پیامبر صلی الله علیه و آله و یاران وارد شدند، و بعد از عیادت از خانه بیرون آمدند و رو به یکدیگر کرده و از بیماری فاطمه علیه السلام اظهار تأسف می کردند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله رو به آن ها کرد و فرمود: اما انّها سیده النساء یوم القیامه.
بدانید او بانوی تمام زنان در قیامت است.
۴- در تعبیر دیگری که در صحیح بخاری معروفترین منبع حدیث اهل سنت – آمده از قول عایشه می خوانیم:
روزی فاطمه (سلام اللّه علیها) نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد، راه رفتنش درست مانند راه رفتن او بود، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: خوش آمدی دخترم! سپس او را طرف راست و یا چپ خود نشاند، بعد رازی در گوش او گفت، و به دنبال آن فاطمه گریان شد.
من (عایشه) گفتم چرا گریه می کنی؟ بار دیگر پیامبر صلی الله علیه و آله راز دیگری به او گفت، فاطمه سلام الله علیها خندان شد.
گفتم: من تا امروز شادی که اینچنین با غم نزدیک باشد ندیده بودم، و از علت آن سؤال کردم.
فاطمه سلام الله علیها گفت: من سرّ رسول خدا را فاش نمی کنم، و این مطلب ادامه داشت تا پیامبر صلی الله علیه و آله از دنیا رفت، آنگاه سؤال کردم، گفت:
مرتبه اول پیامبر صلی الله علیه و آله به من فرمود جبرئیل هر سال یکبار قرآن را بر من عرضه می داشت، امسال دوبار عرضه داشت، و من فکر می کنم فقط به این دلیل است که اجل من نزدیک شده، و تو اولین کسی خواهی بود که به من ملحق می شوی من هنگامی که این سخن را شنیدم گریه کردم.
سپس فرمود:
ام ترضین ان تکونی سیده نساء اهل الجنه و نساء المؤمنین؟!
آیا تو راضی نمی شوی که بانوی زنان اهل بهشت یا زنان با ایمان باشی؟ هنگامی این سخن را شنیدم شاد و خندان شدم.
از بررسی مجموع این احادیث به خوبی روشن می شود که اگر در یکجا فاطمه سلام الله علیها یکی از چهار زن بزرگ جهان معرفی شده، هیچ منافاتی با این معنی ندارد که او از میان آن چهار زن برترین آنها است.
شاهد این سخن علاوه بر آنچه از لابلای احادیث گذشته استفاده می شد حدیث زیر است:
۵- در کتاب ذخائر العقبی از ابن عباس از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله چنین نقل شده است:
اربع نسوه سیدات سادات عالمهن: مریم بنت عمران و آسیه بنت مزاحم و خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد صلی الله علیه و آله و افضلهن عالما فاطمه علیه السلام.
چهار زن بانوی بانوان جهان خود بودند: مریم دختر عمران و آسیه دختر مزاحم و خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و از همه آنها برتر فاطمه سلام الله علیها بود.
تعبیر به افضلیت مسایل زیادی را در بردارد، و بیانگر مقام علمی و تقوی و ایثار و فداکاری و سایر ملکات فاضله است.
قرآن صریحا می گوید: مریم با فرشتگان سخن می گفت و آن ها نیز با او سخن می گفتند
/پاورقی ۱- (آل عمران / ۴۲و۴۳ و آیات آغاز سوره مریم)./
و نیز می گوید: برای مریم غذای بهشتی در کنار محرابش حاضر می شد
/پاورقی ۲- (آل عمران آیه ۳۷)./
و نیز می گوید: مریم صدیقه بود
/پاورقی ۳- (مائده/۷۵)./
و مقامات دیگری برای او، و زنان بزرگی مانند آسیه بیان می کند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز مقامات بزرگی برای خدیجه بیان فرموده.
روایات فوق یعنی روایات افضلیت فاطمه سلام الله علیها همه این افتخارات و افزون بر آن را برای بانوی اسلام فاطمه زهرا سلام الله علیها اثبات می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *