ام ایمن بعد از پیامبر

این پرستار [۷۰۳] مهربان [۷۰۴] هشیار [۷۰۵] محمد صلی الله علیه و آله یتیم؛
[ صفحه ۳۲۰]
این آزاده ی [۷۰۶] پیشگام [۷۰۷] مهاجر؛ [۷۰۸] .
این امین [۷۰۹] وارث دو شهید [۷۱۰] مجاهد؛ [۷۱۱] .
[ صفحه ۳۲۱]
این محدثه ی [۷۱۲] بهشتی [۷۱۳] .
مدافع [۷۱۴] رسول نبی صلی الله علیه و آله؛
[ صفحه ۳۲۲]
این همدم باوفای زهرا علیهاالسلام، دخت نبی و مدافع همیشه ی فاطمه، زوج وصی. او اگر چه شیفته [۷۱۵] و محب رسول صلی الله علیه و آله بود و رسول صلی الله علیه و آله او را مادر خود [۷۱۶] و باقی
[ صفحه ۳۲۳]
مانده ی اهل بیت [۷۱۷] می خواند و به دیدارش می رفت [۷۱۸] و همواره بزرگش [۷۱۹] می داشت و لبخند [۷۲۰] بر لبانش می آورد، اما اینها به تنهایی کافی نیست، که این همه نیمی از راه است و نیم دیگر راه را باید با ولای اهل بیت رفت. که به شهادت قرآن در روز غدیر، دین [۷۲۱] مرضی خدا، دین همراه ولایت است و اکمال و اتمام دین به همین است. و آن چه مانع از گمراهی [۷۲۲] . است، بودن این هر دو با هم است و آن چه باعث هدایت است، تمسک و چنگ زدن به این هر دو است و این دو تا قیامت با هم اند [۷۲۳] و هرگز از هم جدا نمی شوند. از این رو ام ایمن اگر چه آزاده بود، اما به خاطر آن همه
[ صفحه ۳۲۴]
سفارش هایی که رسول صلی الله علیه و آله در حق زهرا علیهاالسلام داشت، خود به خدمت زهرا علیهاالسلام [۷۲۴] درآمد تا به کمالی رسد. او انصاف و ایثار و شهادت را در این خانه تجربه کرد و در نهایت، عشق و ولاء را از زهرا علیهاالسلام آموخت و از جام ولای او نوشید و هر چه یافت از همین یافت. [۷۲۵] .
از رهگذر خاک سر کوی شما بود
هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد
او درس بلند بیداری و حمایت از ولی زمانه را از زهرا علیهاالسلام آموخت.
چه آن گاه علی علیه السلام را برای بیعت به مسجد کشاندند، آن که در مسجد در برابر همه فریاد اعتراض سر داد و بی پروا خلفا را اهل نفاق خواند، [۷۲۶] ام ایمن بود.
[ صفحه ۳۲۵]
چه آن گاه که فدک را غصب کردند، آن که در برابر استبداد خلفا ایستاد و مردانه علیه آنان شهادت داد، ام ایمن بود. [۷۲۷] .
چه آن گاه که همه، زهرا علیهاالسلام را تنها گذارده بودند، آن که همدم باوفای زهرا علیهاالسلام بود تا واپسین دم بر بالینش نشست، ام ایمن بود. [۷۲۸] .
چه آن گاه که هیچ کس را بی اذن زهرا علیهاالسلام اجازه ی حضور در تشییع نبود، آن که
[ صفحه ۳۲۶]
با خواست زهرا علیهاالسلام حضور داشت، ام ایمن بود. [۷۲۹] .
و چه آنگاه که زهرا علیهاالسلام از دنیا چشم بربست، آن که از فراق او و هم برای اعتراض به خلفا و رساندن پیام مظلومیت علی علیه السلام و زهرا علیهاالسلام از مدینه هجرت کرد، ام ایمن بود. [۷۳۰] .
او آن قدر بر فراق یار و مظلومیت او سوخت که بیش از چند صباحی دوام نیاورد [۷۳۱] و خیلی زود به معشوق پیوست و از تنهایی درآمد، سلام و رضوان خدا بر او باد.
برگرفته از کتاب چشمه در بستر نوشته آقای مسعود پور سید آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *