فضه کنیز فاطمه سلام الله علیها

فضه کنیز فاطمه سلام الله علیها
با تولد زینب کبری خانه‌ علی دارای سه کودک ۳ و ۴ ساله و یک نوزاد شد. حالا دیگر وقت آن رسیده بود که یکی برای کمک به کارهای خانه پیش حضرت زهرا سلام الله علیها بماند.
فضه در اصل، کنیزی هندی بود که نجاشی فرمانروای حبشه او را به حضرت رسول صلی الله علیه و آله هدیه داده بود. فضه زنی دانا دل و با معرفت و حق‌پرست بود. با خاندان پیغمبر همنشین شده بود و فاطمه زهرا سلام الله علیها را بیش از همه دوست می‌داشت. به تقاضای خودش از پیغمبر خواست که در خدمت فاطمه باشد و تا آخرین دم حیات زهرا با او بود. مردم او را کنیز فاطمه می‌دانستند و حضرت زهرا سلام الله علیها وی را دوست خود می‌نامید.
فضه باسواد و اهل مطالعه بود. آیات قرآن را از بر داشت و در طاعت و عبادت در میان زنان غیر اهل بیت همتا نداشت. فضه بعد از وفات فاطمه و ازدواج حضرت امیر با اسامه، با اجازه حضرت امیر زندگی مستقلی در قبیله شوهرش در خارج مدینه تشکیل داد و بطوری که معروف است، بیست سال آخر عمر خود را جز با آیات قرآن سخن نمی‌گفت.
چندی پس از اینکه فضه یکسره در خانه علی علیه السلام خدمت می‌کرد یک روز سلمان فارسی بر آنها وارد شد. سلمان می‌گوید دیدم حضرت فاطمه سلام الله علیها قدری جو در دستاس ریخته تا آرد کند. چند پاره لباس در تشت گذاشته تا بشوید. کودک شیرخوارش بی‌تابی می‌کند و آثار خستگی از احوال فاطمه آشکاراست.
به او گفتم: (ای دختر پیغمبر فضه خدمتکار شما حاضر است، چرا به او دستوی نمی‌دهید تا کاری انجام دهد؟) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: (فضه در نوبت خود کار می‌کند. امروز نوبت من است. اینک وقت مطالعه و تفکر و عبادت اوست که نباید از آن محروم باشد. پدرم به من سفارش کرده است که یک روز فضه کار کند و یک روز من.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *