خشم حضرت زهرا از خلفاء

۱) بخاری در جای جای صحیح خود، از خشم فاطمه نسبت به خلیفه نخستین سخن می گوید. در کتاب خمس می گوید:

فغضبتْ فاطمهُ بنتُ رسول اللَّه فهجرتْ أبابکر فلم تزل مهاجرتُه حتی تُوفِّیَتْ (۱)
فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر ابی بکر خشمگین شد و او را ترک گفت و این متارکه تا روزی که درگذشت ادامه داشت.
در کتاب فرائض می نویسد:
فهجرته فاطمهُ فلم تکلّمه حتّی ماتت (۲)
فاطمه، ابی بکر را ترک گفت و تا روزی که درگذشت با او سخن نگفت.
در کتاب مغازی در باب غزوه ی خیبر می گوید:
فَأَبی أبوبکر أنْ یَدْفَعَ إلی فاطِمَهَ مِنها شَیْئاً فَوَجَدَتْ فاطمهُ عَلی أبی بکر فی ذلک فَهَجَرتْهُ فَلم تُکَلِّمْه حتَّی تُوُفِّیَتْ (۳)
ابوبکر ابا ورزید از آنچه که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم (به تعبیر او) به ارث نهاده چیزی به فاطمه بدهد از این جهت فاطمه از ابوبکر، ناراحت و خشمگین شد و تا روزی که در گذشت با او سخن نگفت.
مجموع این روایات حاکی است که: آن کس که خشنودی و خشم او مایه ی خشنودی و خشم خداست، نسبت به خلیفه خشمگین بوده و تا پایان عمر خویش بر این حالت باقی بوده است.
۲) از سخنان امیرمومنان علیه السلام در کنار قبر پنهان دخت گرامی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم کاملا مظلومیت زهرا علیهاالسلام آشکار می گردد. آنجا که در کنار تربت پاک همسرش خطاب به رسول خدا این چنین عقده ی دل می گشاید:
ستُنبّئک ابنتُک بتضافُر أُمّتک علی هضمها، فأحفِها السّؤال و استخبِرها الحال؛ هذا و لم یطل العهدُ و لم یخلُ منک الذّکرُ. (۴)
به زودی دخترت تو را آگاه ساخت که امت تو چگونه در ستم کردن به وی اجتماع کرده بودند. سرگذشت وی را از او بی پرده بپرس و او را سوال پیچ کن (تا ماجرا را برای تو شرح دهد). این چنین شد در حالی که هنوز با زمان حیات تو چندان فاصله ای زیاد نیست و یادت فراموش نگردیده است.
۳) مراسم دفن زهرا علیهاالسلام شبانه (۵) و بدون خبر کردن دیگران برگزار شد. در حالی که جا داشت مراسم تشییع و دفن یگانه دختر پیامبر و محبوبترین و نزدیک ترین کس او، توسط عامه ی مسلمین با شکوهی در خور برگزار گردد و صحابی و انصار، بخشی از حق عظیم پیامبر بر خویش را با احترام شایسته به پیکر دختر گرامی وی، ادا کنند. مگر پیامبر، چند فرزند بی واسطه داشت؟! اما چنین نشد و مولای متقیان علی علیه السلام، پیکر عزیز خویش را در دل شب و در نقطه ای نامعلوم، به خاک سپرد. هنوز هم قبر فاطمه پنهان است و افراد ناوارد، قبر فاطمه بنت اسد را قبر فاطمه دختر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می انگارند.
خود این عمل- کفن و دفن محرمانه ی زهرا- نوعی اعتراض مدبرانه به دژ خویی مهاجمان به خانه ی وحی بود که می تواند برای آیندگان معنا دار باشد. و حق پژوهان را سر نخی قابل تحقیق از حقیقت، به دست دهد.
در اینجا دامن سخن را کوتاه می کنیم هر چند سخن در این مورد بسیار است.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و ال محمد
اسناد :
۱) صحیح البخاری، باب فرض الخمس، ۴/ ۷۸، چاپ مکتبه ی عبدالحمید احمد الحنفی
۲) صحیح البخاری، کتاب الفرائض، باب قول النبی، صلی الله علیه و آله و سلم لا نورث ما ترکنا صدقه ۸/۱۴۹
۳) صحیح البخاری، باب غزوه خیبر
۴) نهج البلاغه، خطبه ی ۲۰۲٫
۵) دفن حضرت زهرا علیهاالسلام در نیمه شب بدون خبر کردن دیگران، از مسلمات تاریخ است.
برگرفته از کتاب حدیث اشک نوشته آقای شیعه تیوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *