وظیفه حاضران نجات زهرا در حمله به خانه ایشان

او می گوید: اگر بپذیریم که بلی، وظیفه ی زهرا علیهاالسلام بود که به مهاجمان پاسخ
[ صفحه ۲۶۸]
دهد؛ لیکن چگونه ساکنان خانه مثل علی، زبیر و دیگر افراد بنی هاشم می شنیدند که چه بر زهرا علیهاالسلام می گذشت اما او را نجات نمی دادند و بلکه نشسته بودند و می گفتند: لاحول و لاقوّه الّا باللَّه؟!
می گوییم:
۱- از کجا برای وی ثابت شده که آنان زهرا علیهاالسلام را نجات ندادند؟! چه نجات دادن او به معنی گشودن معرکه مسلحانه و آغاز جنگ نیست.
۲- نصی در دست داریم که می گوید: وقتی علی علیه السلام را گرفتند، این فاطمه علیهاالسلام بود که او را نجات داد. لذا او را زدند. این نص می گوید: «فاطمه، در کنار در، بین شوهرش و مهاجمان حائل شد. قنفذ با تازیانه او را زد…» این روایت در ادامه شکستن پهلوی زهرا علیهاالسلام و سقط جنین او را بیان کرده است. [۲۷۰] .
۳- اگر نجات زهرا علیهاالسلام موجب مشکل شدن مسأله به میزانی خواهد شد که پیغمبر صلی اللَّه علیه و آله، علی علیه السلام را از ورود بدان نهی فرموده چه در این صورت خطر نابودی دین هست؛ چنین نجات دادنی معصیت فرمان رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله، و خیانت به دین و تفریط عظیم در مصلحت امت خواهد بود، خصوصاً اگر فرصت را برای مهاجمان در نابود ساختن امکان مردم برای شناخت حق، فراهم سازد.
وظیفه ی علی و فاطمه علیهم السلام- به یک اندازه- بود که حق شناخت حقیقت را برای امت و همه ی نسلها حفظ نمایند و فرصت مسخ حقایق را از دیگران بگیرند. این همان کاری است که علی علیه السلام به عنوان امام معصوم انجام داد.
۴- نصّی داریم که می گوید: علی علیه السلام برای نجات زهرا علیهاالسلام اقدام کرد ولی مهاجمان فرار نمودند و با او مقابله نکردند. نص مروی از عمر بیان می دارد که عمر لگدی به در کوفت و موجب سقط جنین فاطمه علیهاالسلام شد: عمر وارد شد و از روی
[ صفحه ۲۶۹]
روبند به گونه های زهرا علیهاالسلام زد. «علی بیرون آمد. وقتی احساس کردم که می آید، به بیرون از خانه فرار نمودم. و به خالد و قنفذ، و همراهانشان گفتم: از خطری عظیم نجات پیدا کردم».
در روایت دیگری آمده: «جنایت بزرگی مرتکب شدم که بر خود ایمن نیستم این علی است که از خانه بیرون زده، و من و شما با هم تاب مقاومت در برابر او را نداریم. علی بیرون آمد. فاطمه دستانش را به سر برد تا آن را نمایان سازد و از آنچه بر او وارد شده به درگاه خداوند استغاثه کند…» [۲۷۱] .
متون دیگری از مصادر و منابع دیگر در بخش دوم خواهد آمد.
[ صفحه ۲۷۱]
از اینجا و آنجا
اشاره
آیا خانه های مدینه در داشت؟
مهاجمان وارد خانه نشدند…
از من روایت نکن
من نمی گویم، علی می گوید
سماع روایت زدن زهرا علیهاالسلام
طعن نظّام
برگرفته از کتاب رنج های زهرا علیها السلام نوشته آقای سید جعفر مرتضی حسینی عاملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *