ادعیه حضرت زهرا در ایام هفته و ماه

در روز شنبه
در روز یکشنبه
در روز دوشنبه
در روز سه شنبه
در روز چهار شنبه
در روز پنج شنبه
در روز جمعه
در روز جمعه
هنگام آشکار شدن هلال ماه رمضان
(۲۷) دعاوها علیهاالسلام فی یوم السبت
اَللَّهُمَّ افْتَحْ لَنا خَزائِنَ رَحْمَتِکَ، وَ هَبْ لَنَا اللَّهُمَّ رَحْمَهً لا تُعَذِّبُنا بَعْدَها فِی الدُّنْیا وَ الْأَخِرَهِ، وَ ارْزُقْنا مِنْ فَضْلِکَ الْواسِعِ رِزْقاً حَلالاً طَیِّباً، وَ لا تُحْوِجْنا وَ لا تُفْقِرْنا اِلی اَحَدٍ سِواکَ، وَ زِدْنا لَکَ شُکْراً، وَ اِلَیْکَ فَقْراً وَفاقَهً، وَ بِکَ عَمَّنْ سِواکَ غِناً وَ تَعَفُّفاً.
اَللَّهُمَّ وَسِّعْ عَلَیْنا فِی الدُّنْیا، اَللَّهُمَّ اِنَّا نَعُوذُبِکَ اَنْ تَزْوِیَ وَجْهَکَ عَنَّا فی حالٍ، وَ نَحْنُ نَرْغَبُ اِلَیْکَ فیهِ.
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ اَعْطِنا ما تُحِبُّ، وَ اجْعَلْهُ لَنا قُوَّهً فیما تُحِبُّ، یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.
(۲۸) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الاحد
اَللَّهُمَّ اجْعَلْ اَوَّلَ یَوْمی هذا فَلاحاً، وَ اخِرَهُ نَجاحاً، وَ اَوْسَطَهُ صَلاحاً، اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ اجْعَلْنا مِمَّنْ اَنابَ اِلَیْکَ فَقَبِلْتَهُ، وَ تَوَکَّلَ عَلَیْکَ فَکَفَیْتَهُ، وَ تَضَرَّعَ اِلَیْکَ فَرَحِمْتَهُ.
(۲۷) دعای آن حضرت در روز شنبه
پروردگارا! گنجهای رحمتت را برای ما بگشا، و ما را مشمول رحمتی قرار ده که بعد از آن در دنیا و آخرت عذابمان ننمائی، و از فضل گسترده ات، ما را از روزی حلال و پاکیزه ای بهره مند گردان، و ما را نیازمند و محتاج کسی جز خودت قرار نده، و شکرگذاری ما را نسبت بخودت، و نیز فقر و نیازمان را بتو، و بی نیازی و کرامت نفسمان از غیر خودت را، افزون فرما.
خداوندا! در دنیا بر ما گشایش عطا فرما، بارالها! از اینکه ما را در حالی که دیدارت را طالبیم، از دیدارت منع نمائی، بتو پناه می بریم.
پروردگارا! بر محمد و خاندانش درود فرست، و آنچه را که دوست داری بما عطا فرما، و آنرا نیرویی قرار ده در آنچه ما دوست می داریم، ای بهترین رحم کنندگان.
(۲۸) دعای آن حضرت در روز یکشنبه
پروردگارا! آغاز این روزم را رستگاری، و پایانش را موفقیت، و وسط آنرا سعادتمندی قرار ده، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را از کسانی قرار ده که بسوی تو روی آورده، و تو آنان را پذیرفته ای، و بر تو توکّل کرده و آنان را کفایت نموده ای، و بسوی تو زاری کرده و آنان را مشمول رحمتت قرار داده ای.
(۲۹) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الإثنین
اَللَّهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ قُوَّهً فی عِبادَتِکَ، وَ تَبَصُّراً فی کِتابِکَ، وَ فَهْماً فی حُکْمِکَ، اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ لا تَجْعَلِ الْقُرانَ بِنا ماحِلاً، وَ الصِّراطَ زائِلاً، وَ مُحَمَّداً صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ عَنَّا مُوَلِّیاً.
(۳۰) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الثلثاء
اَللَّهُمَّ اجْعَلْ غَفْلَهَ النَّاسِ لَنا ذِکْراً، وَ اجْعَلْ ذِکْرَهُمْ لَنا شُکْراً، وَ اجْعَلْ صالِحَ ما نَقُولُ بِأَلْسِنَتِنانِیَّهً فی قُلُوبِنا.
اَللَّهُمَّ اِنَّ مَغْفِرَتَکَ اَوْسَعُ مِنْ ذُنُوبِنا، وَ رحْمَتَکَ اَرْجی عِنْدَنا مِنْ اَعْمالِنا، اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ وَفِّقْنا لِصالِحِ الْأَعْمالِ وَ الصَّوابِ مِنَ الْفِعالِ.
(۲۹) دعای آن حضرت در روز دوشنبه
خداوندا! از تو نیرو در عبادت و بندگی، و بینش در درک آیات کتابت، و فهم در درک احکامت را خواستارم، پروردگارا بر محمد و خاندانش درود فرست، و قرآن را دور از دسترس فهم ما، و صراط را زائل از ما، و محمّد را روی گردان از ما قرار مده.
(۳۰) دعای آن حضرت در روز سه شنبه
پروردگارا! در مقابل غفلت مردم ما را متذکّر قرار ده، و در برابر ذکر آنان برای ما شکر و سپاس مقرر فرما، و بهترین چیزی که بر زبانمان جاری می شود را نیّات قلبی ما قرار ده.
خداوندا، غفران و بخشش تو از گناهان ما گسترده تر و رحمت تو امیدوارکننده تر از اعمال ما می باشد، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را بر اعمال صالح و کارهای نیک موفق دار.
(۳۱) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الأربعاء
اَللَّهُمَّ احْرُسْنا بِعَیْنِکَ الَّتی لا تَنامُ، وَ رُکْنِکَ الَّذی لا یُرامُ، وَ بِأَسْمائِکَ الْعِظامِ، وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ احْفَظْ عَلَیْنا ما لَوْ حَفِظَهُ غَیْرُکَ ضاعَ، وَ اسْتُرْ عَلَیْنا ما لَوْ سَتَرَهُ غَیْرُکَ شاعَ، وَ اجْعَلْ کُلَّ ذلِکَ لَنا مِطْواعاً، اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ، قَریبٌ مُجیبٌ.
(۳۲) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الخمیس
اَللَّهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ الْهُدی وَ التُّقی، وَ الْعِفافَ وَ الْغِنی، وَ الْعَمَلَ بِما تُحِبُّ وَ تَرْضی، اَللَّهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ مِنْ قُوَّتِکَ لِضَعْفِنا، وَ مِنْ غِناکَ لِفَقْرِنا وَ فاقَتِنا، وَ مِنْ حِلْمِکَ وَ عِلمِکَ لِجَهْلِنا.
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ اَعِنَّا عَلی شُکْرِکَ وَ ذِکْرِکَ، وَ طاعَتِکَ وَ عِبادَتِکَ، بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.
(۳۱) دعای آن حضرت در روز چهارشنبه
پروردگارا! ما را با دیدگانت که هرگز بخواب نمی رود، و با پایه و ستونی که مورد تجاوز قرار نمی گیرد، و با نامهای بزرگت مرا حفاظت فرما، و بر محمد و خاندانش درود فرست، و برایمان حفظ کن آنچه را که اگر حافظی غیر از تو داشته باشد ضایع می گردد، و بپوشان بر ما آنچه اگر غیر تو آنرا بپوشاند شیوع پیدا می کند، و همه اینها را فرمانبر ما قرار ده، بدرستیکه تو خواسته ها را می شنوی،و نزدیک بوده و اجابت کننده ای.
(۳۲) دعای آن حضرت در روز پنج شنبه
پروردگارا! هدایت و تقوی، و عفاف و بی نیازی، و عمل به آنچه که دوست داری و خشنود می گردی، را از تو خواستارم، خداوندا از تو در مقابل ناتوانیمان نیرو، و در مقابل نیازمان بی نیازی، و در مقابل جهالت و نادانیمان علم و حلم خواهانیم.
خداوندا! بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را بر شکر و ذکر، و اطاعت و عبادتت یاری فرما، برحمتت ای بهترین رحم کنندگان.
(۳۳) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الجمعه
اَللَّهُمَّ اجْعَلْنا مِنْ اَقْرَبِ مَنْ تَقَرَّبَ اِلَیْکَ، وَ اَوْجَهِ مَنْ تَوَجَّهَ اِلَیْکَ، وَ اَنْجَحِ مَنْ سَأَلَکَ وَ تَضَرَّعَ اِلَیْکَ.
اَللَّهُمَّ اجْعَلْنا مِمَّنْ کَأَنَّهُ یَراکَ اِلی یَوْمِ الْقِیامَهِ الَّذی فیهِ یَلْقاکَ، وَ لا تَمُتْنا اِلاَّ عَلی رِضاکَ، اَللَّهُمَّ وَ اجْعَلْنا مِمَّنْ اَخْلَصَ لَکَ بِعَمَلِهِ، وَ اَحَبَّکَ فی جَمیعِ خَلْقِکَ.
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ اغْفِرْلَنا مَغْفِرَهً جَزْماً حَتْماً لا نَقْتَرِفُ بَعْدَها ذَنْباً، وَ لا نَکْتَسِبُ خَطیئَهً وَ لا اِثْماً.
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، صَلاهً نامِیَهً دائِمَهً، زاکِیَهً مُتَتابِعَهً، مُتَواصِلَهً مُتَرادِفَهً، بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.
(۳۳) دعای آن حضرت در روز جمعه
بارالها! ما را از نزدیکترین کسانی که بتو تقرب جسته اند، و از آبرومندترین کسانی که بتو روی آورده اند، و پیروزمندترین کسانیکه از تو درخواست کرده و زاری نموده اند، قرار ده.
خداوندا! ما را از کسانی قرار ده که گویا تو را تا روز قیامت، که روز دیدار تست، می بینند، پروردگارا ما را از کسانی قرار ده که در عمل نسبت بتو اخلاص ورزیده، و در تمامی مخلوقاتت تو را دوست دارند.
پروردگارا! بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را مورد بخششی قرار ده که بعد از آن گناهی انجام نداده، و خطا و اشتباهی را مرتکب نشویم. خداوندا! بر محمد و خاندانش درود فرست، درودی رشدکننده، همیشگی، پاکیزه، پی درپی و سلسله وار، برحمتت ای بهترین رحم کنندگان.
(۳۴) دعاوها علیهاالسلام فی یوم الجمعه
روی عن صفوان انّه قال: دخل محمد بن علی الحلبی علی ابی عبداللّه علیه السلام فی یوم الجمعه، فقال له: تعلّمنی افضل ما اصنع فی هذا الیوم، فقال: یا محمد ما اعلم انّ احداً کان اکبر عند رسول اللّه صلی الله علیه وآله من فاطمه، و لا افضل ممّا علّمها ابوها محمد بن عبداللّه صلی الله علیه وآله قال:
من اصبح یوم الجمعه فاغتسل و صفّ قدمیه و صلّی اربع رکعات مثنّی مثنّی، یقرء فی اوّل رکعه فاتحه الکتاب و «قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ» خمسین مره، و فی الثانیه فاتحه الکتاب والعادیات خمسین مره، و فی الثالثه فاتحه الکتاب و «اِذا زُلْزِلَتِ» خمسین مره، و فی الرابعه فاتحه الکتاب و «اِذا جاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ» خمسین مره- و هذه سوره النصر و هی آخر سوره نُزلت- فاذا فرغ منها دعا فقال:
اِلهی وَ سَیِّدی مَنْ تَهَیَّاَ اَوْ تَعَبَّأَ، اَوْ اَعَدَّ اَوِ اسْتَعَدَّ، لِوِفادَهِ مَخْلُوقٍ رَجاءَ رِفْدِهِ وَ فَوائِدِهِ وَ نائِلِهِ، وَ فَواضِلِهِ وَ جَوائِزهِ، فَاِلَیْکَ یا اِلهی کانَتْ تَهْیِأَتی وَ تَعْبِأَتی، وَ اِعْدادی وَ اسْتِعدادی، رَجاءَ فَوائِدِکَ وَ مَعْرُوفِکَ، وَ نائِلِکَ وَ جَوائِزِکَ.
(۳۴) دعای آن حضرت در روز جمعه
روایت شده که یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام در روز جمعه نزد ایشان آمده و گفت: بهترین کاری که در این روز می توانم انجام دهم را بمن بیاموز،امام فرمود: کسی را نزد پیامبر صلی الله علیه و آله گرامیتر از فاطمه علیهاالسلام، و چیزی را بهتر از چیزی که آن حضرت به ایشان آموخت، نمی یابم:
روز جمعه غسل کرده و چهار رکعت نمازگذار- دو رکعت دو رکعت- در اولین رکعت حمد و پنجاه مرتبه «قل هو اللَّه احد»، و در رکعت دوم حمد و پنجاه بار سوره العادیات، و در رکعت سوم حمد و پنجاه بار «اذازلزلت»، و در رکعت چهارم حمد و پنجاه بار «اذا جاء نصر اللَّه و الفتح»- که آخرین سوره ای است که بر پیامبر نازل شده- بعد از نماز این دعا را بخواند:
ای معبودم و ای آقایم! هر کسی مهیّا و مجهّز، و آماده و توشه برگرفته است، تا به امید صله و عطا و بهره و عطیّه و بخشش و جائزه ای نزد مخلوقی برود، پس بسوی توست ای معبودم مهیّا شدنم، و مجهّز بودنم، و آمادگیم، و توشه برگرفتنم، به امید بهره هایت و نیکی شناخته شده ات، و عطیّه مطلوبت و جائزه هایت.
فَلا تُخَیِّبْنی مِنْ ذلِکَ، یا مَنْ لا تَخیبُ عَلَیْهِ مَسْأَلَهُ السَّائِلِ، وَ لا تَنْقُصُهُ عَطِیَّهُ نائِلٍ، فَاِنّی لَمْ اتِکَ بِعَمَلٍ صالِحٍ قَدَّمْتُهُ، وَ لا شَفاعَهَ مَخْلُوقٍ رَجَوْتُهُ.
اَتَقَرَّبُ اِلَیْکَ بِشَفاعَتِهِ اِلاَّ شَفاعَهُ مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ، اَتَیْتُکَ اَرْجُو عَظیمَ عَفْوِکَ، الَّذی عُدْتَ بِهِ عَلَی الْخاطِئینَ عِنْدَ عُکُوفِهِمْ عَلَی الْمَحارِمِ، فَلَمْ یَمْنَعْکَ طُولُ عُکُوفِهِمْ عَلَی الْمَحارِمِ اَنْ جُدْتَ عَلَیْهِمْ بِالْمَغْفِرَهِ.
وَ اَنْتَ سَیِّدِی الْعَوَّادُ بِالنَّعْماءِ، وَ اَنَا الْعَوَّادُ بِالْخَطاءِ، اَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّاهِرینَ اَنْ تَغْفِرَلی ذَنْبِیَ الْعَظیمَ، فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُ الْعَظیمَ اِلاَّالْعَظیمُ، یا عَظیمُ یا عَظیمُ، یا عَظیمُ یا عَظیمُ، یا عَظیمُ یا عَظیمُ.
(۳۵) دعاوها علیهاالسلام اذا طلع هلال شهر رمضان
عن الرضا علیه السلام فی حدیث:
معاشر شیعتی اذا طلع هلال شهر رمضان فلا تشیروا الیه
پس ای آنکه درخواست سائلی نزد او محروم نشد، و بخشش خواهنده ای در او کاستی پدید نیاورد، مرا محروم مفرما، چرا که من با عمل صالحی که قبلاً انجام داده ام، و یا شفاعت مخلوقی که امید به او بسته، و تقرّب به او جسته ام، نزد تو نیامده ام، جز شفاعت محمد و خاندانش، که درود تو بر او و خاندان پاکش باد،به درگاه تو آمده ام، و امیدوار عفو و بخشش بزرگت، که بر خطاکارانی که محرّمات تو را انجام داده اند، وعده داده ای، می باشم، بطوریکه پافشاری طولانی آنان در انجام امور حرام، تو را از بخشش وجود به آنان بازنداشت.
و تو ای آقای من بسیار نعمت دهنده ای و من بسیار خطاکار، و بحق محمد و خاندان پاکش از تو می خواهم، که گناه بزرگم را ببخشی، چرا که گناه بزرگ را جز بزرگ نمی بخشد، ای بزرگ، ای بزرگ، ای بزرگ، ای بزرگ، ای بزرگ، ای بزرگ.
(۳۵) دعای آن حضرت هنگام آشکار شدن هلال ماه رمضان
از امام رضا علیه السلام روایت شده که در حدیثی فرمودند:
ای شیعیان من، آنگاه که هلال ماه رمضان آشکار شد، با دست بدان
بالاصابع، و لکن استقبلوا القبله و ارفعوا ایدیکم الی السّماء، و خاطبوا الهلال و قولوا:
رَبُّنا وَ رَبُّکَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمینَ، اَللَّهُمَّ اجْعَلْهُ عَلَیْنا هِلالاً مُبارَکاً، وَ وَفِّقْنا لِصِیامِ شَهْرِ رَمَضانَ، وَسَلِّمْنا فیهِ، وَ تَسَلَّمْنا مِنْهُ، فی یُسْرٍ وَ عافِیَهٍ، وَ اسْتَعْمِلْنا فیهِ بِطاعَتِکَ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْ ءٍ قَدیرٌ.
ثم قال: و لقد کانت فاطمه سیده نساءالعالمین علیهاالسلام، تقول ذلک سنه، فاذا طلع هلال شهر رمضان، فکان نورها یغلب الهلال یخفی، فاذا غابت عنه ظهر.
اشاره نکنید، بلکه رو به قبله ایستاده و دستهایتان را بسوی آسمان بلند کرده و این دعا را بخوانید:
پروردگار ما و تو خداوند جهانیان است، پروردگارا این هلال ماه را هلال مبارکی قرار ده، و ما را برای روزه ماه رمضان موفق نما، و ما را در آن سالم گردان، و این ماه را از ما در سلامت قرار ده، در راحتی و آسایش، و ما را در آن ماه به طاعت خود مشغول ساز، بدرستیکه تو بر هر کار توانا و نیرومند می باشی.
سپس فرمود: حضرت فاطمه علیهاالسلام این دعا را می خواند، آنگاه که هلال ماه رمضان آشکار می شد، نور آن حضرت بر نور هلال برتری داشت و هلال دیده نمی شد، و هرگاه که آن حضرت غائب می شد هلال آشکار می گشت.
برگرفته از کتاب ریحانه النبی نوشته آقای غلامرضا زهره منش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *