حضرت فاطمه دفاع از امام علی علیه السلام در فتح مکه

ام هاین ، خواهر علی علیه السلام گوید: در روز فتح مکه دو تن از خویشان مشرک شوهرم را پناه دادم . هنوز آنها در خانه ام بودند که ناگهان برادرم علی علیه السلام ، سواره و زره پوش وارد خانه ام شده و به طرف آن دو تن شمشیر کشید. من میان او وایشان ایستادم و گفتم : اگر بخواهی آن دو را بکشی باید پیش از آنها مرا بکشی ! (ظاهرا خواهرش حضرت را نشناخته بود.) علی علیه السلام بیرون رفت در حالی که چیزی نمانده بود آنها را بکشد. من خود را به محل خیمه رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) در بطحا رساندم ، اما آن حضرت را پیدا نکردم ، ولی فاطمه علیها السلام را دیدم و ماجرا را برایش گفتم ، دیدم فاطمه علیها السلام از همسرش قاطع تر است ، با تعجب فرمود: تو هم باید مشرکین را پناه دهی ؟ یا به نقلی حضرت زهرا علیها السلام در مقام دفاع از شوهرش بر آمده و روی به ام هانی کرده فرمود: ای ام هاین ! تو از اینکه علی دشمنان خدا و دشمنان رسول خدا را ترسانیده و تهدید کرده ، آمده ای به حضرت رسول شکایت کنی …؟
در این میان پیامبر (صلی الله علیه وآله ) رسید و از حضرتش برای آن دو نفر امان طلبیدم و پیامبر به آنها امان داد. پس پیامبر (صلی الله علیه وآله ) به فاطمه علیها السلام فرمود که برای او آب فراهم کند. فاطمه آب فراهم کرد و پیامبر شستشو نمود.
(ناگفته نماند) هنگامی که هند و دیگر زنان مشرکین برای اعلام پذیرش اسلام و بیعت به حضرت پیامبر (صلی الله علیه وآله ) رسیدند فاطمه علیها السلام نیز حضور داشت . (۱۳۳)
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *