غضب فاطمه (س) بر ابوبکر

از روایات صحیح السند استفاده میشود که حضرت زهرا (س) بر ابوبکر به جهاتی غضبناک بود تا از دنیا رفت؛
۱ – بخاری در باب «خمس» در مسئله میراث حضرت از فدک نقل میکند: «فغضبت فاطمه بنت رسول اللَّه (ص) فهجرت ابابکر فلم تزل مهاجرته حتی توفّیت»؛(۳۸۴) «فاطمه دختر رسول خدا (ص) غضبناک شد، و با ابوبکر قهر نمود، و این متارکه ادامه داشت تا از دنیا رحلت نمود».
۲ – او همچنین در باب غزوه خیبر به سندش از عایشه نقل کرده که گفت: «انّ فاطمه (س) بنت النبیّ (ص) ارسلت الی ابیبکر تساله میراثها من رسول اللَّه (ص) ممّا افاء اللَّه علیه بالمدینه وفدک وما بقی من خمس خیبر. فقال ابوبکر: انّ رسول اللَّه (ص) قال: لانورث ما ترکنا صدقه… فابی ابوبکر ان یدفع الی فاطمه منها شیئاً. فوجدت فاطمه علی ابیبکر فهجرته فلم تکلّمه حتی توفّیت»؛(۳۸۵) «فاطمه دختر پیامبر (ص) کسی را به نزد ابوبکر فرستاد تا میراث خود را از رسول خدا (ص) که همان فییء مدینه و فدک و آنچه از خمس خیبر باقی مانده بر او فرستد. ابوبکر گفت: رسول خدا فرمود: ما چیزی را به ارث نمیگذاریم، آنچه هست همه صدقه میباشد. تا اینکه میگوید: ابوبکر از پرداخت میراث حضرت امتناع کرد. فاطمه بر او ناراحت شد و با او قهر کرد و تا زنده بود با او سخن نگفت».
۳ – احمد بن حنبل به سند خود از عایشه نقل کرده: فاطمه دختر رسول خدا (ص) بعد از وفات پدرش، از ابوبکر درخواست میراثش را از فییء نمود. ابوبکر گفت: رسول خدا (ص) فرمود: ما چیزی به ارث نمیگذاریم، هر چه ترک کردهایم صدقه است. فاطمه – (س) – غضب نمود و با ابوبکر قهر کرد و این قهر تا هنگام وفاتش ادامه داشت.(۳۸۶)
عبدالفتاح عبدالمقصود مینویسد: «من باور ندارم که میراث فدک به تنهایی تا این اندازه خشم فاطمه را بر ابوبکر برانگیخته باشد… اگر ابوبکر گمان برده که فاطمه برای این مال ناچیز از او آزرده شده، جواب فاطمه به ابوبکر این گمان را از میان میبرد، چه در این جواب کمترین اشارهای به این موضوع نکرده است؛ زیرا آن چنان که من میبینم در حریم طبع و خلق فاطمه، علاقه و محبتی به مال نبود…».(۳۸۷)
این خشم تنها از ابوبکر نبوده بلکه حضرت از عمر نیز خشمناک بوده است.
بلاذری مینویسد: «وانّ علیاً دفن فاطمه لیلاً… ولم یعلم ابوبکر وعمر بموتها»؛(۳۸۸) «همانا علی، فاطمه را شبانه دفن نمود… و ابوبکر و عمر از مرگ وی آگاه نشدند».
ابن ابی الحدید مینویسد: «والصحیح عندی انّها ماتت وهی واجده علی ابیبکر وعمر وانّها اوصت الّایصلّیا علیها…»؛(۳۸۹) «صحیح نزد من آن است که فاطمه از دنیا رفت در حالی که بر ابوبکر و عمر غضبناک بود وصیت نمود که ابوبکر و عمر بر جنازه او نماز نخوانند…».
برگرفته از کتاب الگوی برتر نوشته آقای علی اصغر رضوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *